Araştırma

MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DÖNER SERMAYE İŞLEMLERİ

Maden Mühendisliği Bölümü 2017 yılına ait Döner Sermaye Fiyat Listesi için lütfen aşağıdaki linki TIKLAYINIZ... 

Döner sermaye hizmetleri başvuru dilekçesi için tıklayınız. 

DİLEKÇEYE EKLENECEK BELGELER:
1. BAŞVURAN KİŞİ İSE:
* Mülke ait tapu fotokopisi
* Başvuru yapan kişiye ait Nüfus Cüzdan fotokopisi
2. BAŞVURAN FİRMA İSE:
*Başvuru antetli kağıtla olucak veya dilekçede kaşe basılmış olmalı
*Firmanın incelenecek yere ait yetki belgesi
* firmanın işi yapacaklarına dair ihale bilgileri
*firma  adına başvuru yapan kişiye ait imza sirküsü
3. İNCELENECEK DAHA ÖNCE HAZIRLANMIŞ RAPOR DEĞERLENDİRMESİ İSE:
* Rapordan bir örnek
 

NOT: Döner Sermaye Hizmet Bedelleri  yatırılırken Bankada açıklama kısmında başvuru yapan firma ismi Geçmesi gerekmekte ve
Mühendislik Fakültesi Döner Sermaye Hesabı olduğu özellikle belirtilmesi erekmektedir.
(Çünkü sadece Döner Sermaye İşletmesi hesabı dendiği zaman para geriye iade edilmektedir.)

HALK BANKASI – BEYAZIT ŞUBESİ 

IBAN NO : TR56 0001 2009 8200 0006 2003 80

HESAP ADI: İ.Ü. DÖNER SERMAYE İŞLETMESİNİN MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Döner Sermaye Başvuru dilekçelerinde başvuru yapan kişi / firma hangi isimle başvurmuşsa, dekontta da başvuru yapan kişinin adı TC numarası veya firma ise firma adı dilekçedeki ile aynı isim olması geremektedir.

**Aksi taktirde rapor tesliminde sorun yaşanabilir.Agrega ve Doğaltaş Laboratuvarı

Agrega ve Doğaltaş Laboratuvarı KALİTE POLİTİKASI için Lütfen TIKLAYINIZ!!!

Deney başvurusu sırasında izlenecek yöntem:

*Müşteri, deney isteğini yazılı olarak İÜ-MMB ADL’ye ait “F404-1 Deney Başvuru Formu” ve bu formda belirtilen ek belgeler ile yapar. (Bu formun ekinde  http://muhendislik.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/2013/12/Döner-sermaye-Hizmetleri-başvuru-Dilekçesi.doc  linkinde bulunan başvuru dilekçesi ve Laboratuvarın bağlı olduğu İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Döner Sermaye Birimi’ne deney ücretinin yatırıldığına dair belge, dekont veya fatura verilmelidir.)

*Müşteri bu belgelerle İÜ Mühendislik Fakültesi Dekanlığına müracaat eder (Faks yoluyla, Kargo yoluyla ya da elden). Müşteri, hizmet almak istediği iş kapsamında yazılı başvurusunu yaptıktan sonra deney numunesini Elden, Posta ya da Kargo yoluyla İÜ-MMB ADL’ye gönderilmesini sağlar.

*Müşteri teslimat şeklini, numune miktarını ve cinsini F404-1 Deney Başvuru Formu’nda belirtmelidir.

*Laboratuvar Sorumlusu veya numune kabulü konusunda yetkilendirilen personel müşterinin başvuru evraklarını gönderme durumunu ve kaydını kontrol eder. Kaydı olmayan ya da onaylanmayan müşterinin numuneleri geri gönderilir.

*Laboratuvar Sorumlusu veya numune kabulü konusunda yetkilendirilen personel kaydı bulunan müşterinin numunelerini kabul eder, numunede herhangi bir uygunsuzluk tespit ederse numune teslim alınmaz ve iade edilir.

L404-1-Deney Listesi için Lütfen TIKLAYINIZ!!!

Müşteri memnuniyeti ve şikayetleri ile ilgili “F407-1-Müşteri Memnuniyeti Anket ve Değerlendirme Formu‘nu doldurarak deniza@istanbul.edu.tr mail adresine gönderebilirsiniz.Kaya Mekaniği Laboratuvarı

​Kaya Mekaniği Laboratuvarında yapılan Testler için lütfen  TIKLAYINIZ

Maden İşletme Anabilim Dalı Laboratuvarları Broşürü için lütfen TIKLAYINIZ


Zemin Mekaniği Laboratuvarı

​Zemin Mekaniği Laboratuvarında yapılan Testler için lütfen TIKLAYINIZ

Maden İşletme Anabilim Dalı Laboratuvarları Broşürü için lütfen aşağıdaki linke TIKLAYINIZ Beton Laboratuvarı

​Beton Laboratuvarında yapılan Testler için lütfen TIKLAYINIZ

Maden İşletme Anabilim Dalı Laboratuvarları Broşürü için lütfen TIKLAYINIZ

Jeomalzemeler Geliştirme Laboratuvarı

Maden İşletme Anabilim Dalı Laboratuvarları Broşürü için lütfen TIKLAYINIZ

Cevher Zenginleştirme Laboratuvarı

Cevher zenginleştirme laboratuvarında, gravite ile zenginleşirme işlemlerinde kullanılan birer ader jig, sarsıntılı masa, ve multi-gravity separator (MGS), manyetik ayırma olanağı sağlayan birer adet düşük alan şiddetli kuru manyetik ayırıcı, yüksek alan şiddetli kuru manyetik ayırıcı, düşük alan şiddetli yaş manyetik ayırıcı, yüksek alan şiddetli yaş manyetik ayırıcı ve perm roll manyetik ayırıcı mevcuttur. Elektrostatik zenginleştirme işlemleri laboratuvar envanterinde bulunan elektrostatik ayırıcı ile yapılabilmektedir. Laboratuvarda 2 adet Denver D-12 tipi flotayon makinası ve bir adet jar test cihazı bulunmaktadır. Kurutma ve ısıtma işlemleri laboratuarda bulunan çeşitli etüv ve fırınlarla yapılabilmektedir. Laboratuvarda bir adet mekanik karıştırıcı ve çalkalamalı su banyosu bulunmaktadır. Bunların haricinde eleme işlemlerinde kullanılan ASTM elek serisi ve bir adet sarsıntılı elek de laboratuvarda bulunmaktadır.


 Cihaz FotoğrafıCihaz Adı  MarkaModel Teknik Özellikleri
 Düşük Alan Şiddetli Kuru Manyetik Ayırıcı Boxmag Rapid YokMineral tanelerinin sahip oldukları manyetik duyarlılık farkına bağlı olarak ayırım yapan bir cihazdır. Yüksek manyetik duyarlılığa sahip minerallerle manyetik olmayan minerallerin birbirinden ayrılmasında kullanılır.
Çalışma tane boyutu: -20mm + 1mm
Kapasite: 2 kg/deney
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


Numune Hazırlama LaboratuvarıYüzey Kimyası ve Analiz LaboratuvarıKömür Analiz LaboratuvarıBilgisayar LaboratuvarıENDÜSTRİYEL PARTNERLER


Prof. Dr. Ataç BAŞÇETİN

Endüstriyel Partnerler:

Cellular Concrete (ABD): 

Madencilikte yer altı üretiminde sırasında ve sonrasında oluşan boşlukların tahkimat amaçlı dolgu (Backfill) yapılmasında ve diğer zemin iyileştirmeleri uygulamalarında kullanılan özel bir köpüğün araştırma-geliştirme alanında bir laboratuvar kurulması ve ortak çalışma yapılması konularında ABD Denver merkezli Cellular Concrete firması ile görüş birliğine varılmıştır. Bu çalışma kapsamında, Ülkemizde de son yıllarda kullanım alanı genişleyen Backfill uygulamalarında maliyetleri düşüren ve dayanımı yüksek dolgu malzemesinin elde edilmesine yönelik araştırmalar yapılması hedeflenmiştir.


Şirket hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız...
http://www.cellularconcreteinc.com/


Eczacıbaşı: 
Balıkesir Balya'da bulunan Kurşun Çinko Tesisinden çıkan maden proses atıklarının, yerüstünde macun malzeme olarak depolanabilirliğinin ve macun dolgu (backfill) uygulamalarının araştırılması ile ilgili olarak çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla yerüstü macun depolamasında uygun tasarım koşullarının belirlenmesine yönelik olarak bir doktora tezi yürütülmektedir.

Terra Tube Saint-Romuald (Québec, Canada): 

Maden Mühendisliği Bölümü ve Maden İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ataç BAŞÇETİN liderliğindeki ekip, macun dolgu ve atık depolama teknikleri ile jeoteknik uygulamalar konusunda uluslararası şirket ve üniversiteler ile işbirliği yapmıştır.


Şirket hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız...
http://www.terratube.ca/en/


Tencate Geosynthetics (Netherlands): 
Maden Mühendisliği Bölümü ve Maden İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ataç BAŞÇETİN liderliğindeki ekibin endüstriyel iş ortağı olan Hollanda Merkezli TenCate firması yetkilisi Mr. Mink Tel Harmsel 14 Mart 2013 Perşembe günü ekibimizi ve laboratuvar faaliyetlerini görmek üzere bir ziyaret yapmıştır. Bu ziyareti sırasında bölümümüz bilgisayar laboratuarında “TenCate Geotube Susuzlaştırma Sistemleri” konulu bir de seminer vermiştir. 

Şirket hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız...Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (Canada): 

Prof. Dr. Ataç BAŞÇETİN’in yürütücüsü olduğu IRP projesi kapsamında Paste Teknolojisi, Çimentolu Macun dolgu ve Yerüstünde Macun Depolama konularında uzman Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue öğretim üyesi Prof. Dr. Mostafa BENZAAZOUA Bölümümüze tecrübelerini ve çalışmalarını paylaşmak üzere 5 günlük bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaret sırasında kendisi "Maden Atıklarının Depolanmasına Yönelik Araştırmalar" konulu bir de seminer vermiştir. Bu ve bundan sonraki çalışmalarımızda da bilimsel işbirliği yapılması konusunda kendisi ile anlaşmaya varılmıştır. 

Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue 445, Boul. de l’Université Rouyn-Noranda, QC, J9X 5E4 CANADA 

Şirket hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız...

http://www.uqat.ca/en/

Endüstriyel Çalışma Grupları


1) Atık Yöntemi Çalışma Grubu

Prof. Dr. Atac Bascetin (Başkan)

Doç. Dr. Orhan Özdemir

Araş. Gör. Dr. Deniz Adıgüzel

Araş. Gör. Dr. Serkan Tüylü

2)Madencilikte Zemin Mekaniği Uygulamaları Grubu

Prof. Dr. Ataç Başçetin (Başkan)

Araş. Gör. Dr. Deniz Adıgüzel

Araş. Gör. Dr. Serkan Tüylü

3) Patlatma Teknikleri Uygulama ve Geliştirme Grubu

Prof. Alaettin Kılıç (Başkan)

Yrd. Doç. Dr. Kağan Özdemir

Yrd. Doç. Dr. Gökhan Akkaya

4) Tünel Açma Teknikleri Uygulama Grubu

Prof. Dr. Alaettin Kılıç (Başkan)

Araş. Gör. Dr. Deniz Adıgüzel